Dělená strava tabulka Kořínková

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky (5 hlasů, průměr: 4,2 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Rádi byste začali hubnout, ale prostě vám to nejde? Nejste schopni vzdát se ničeho z toho, co máte rádi a navíc se řadíte k těm, kteří se v množství jídla neumí a nechtějí omezovat? Pak jsou tu samozřejmě různé možnosti, jak z toho ven, od drastických, několikadenních diet, až po smíření se s tím, jakou postavu máte. To ale většinou nejsou nejlepší cesty. Nasnadě je volit zdravější metodu dělené stravy. Dělená strava tabulka Kořínková – to jsou v našich končinách často vyhledávané a skloňované výrazy, protože dělená strava Lenky Kořínkové je oblíbená a velmi známá metoda. Jaká jsou její tajemství?

Zázrak dělené stravy. Jak funguje?

Dělená strava je obecně označení pro druh stravování, kdy sice celkově jíte všechno, přitom ale vypouštíte určité kombinace potravin. V našich končinách je obzvláště známá metoda dělení stravy od Lenky Kořínkové, která ji vymyslela a začala propagovat už v roce 1990. Od vzniku tedy uběhlo zhruba čtvrt století. Za tuto dobu stačila paní Kořínková vydat několik knih a také sepsala mnoho návodů na to, jak její metodu dělené stravy provozovat a udržet si tak stálou váhu, nebo, ještě lépe, zhubnout.

V případě S.P.L.K, tedy Stravy Podle Lenky Kořínkové, bylo vytvořeno několik skupin potravin. Z těchto skupin si vždy vyberete to, nač máte zrovna chuť, ovšem pozor. Některé skupiny potravin se navzájem nemají míchat, tudíž když se jednou rozhodnete třeba pro zeleninu, už si nedáte ovoce a řízek se zase bude muset obejít bez brambor.

Skupiny potravin podle Lenky Kořínkové

Dělenou stravu paní Kořínkové tvoří tyto skupiny potravin:

  • Zvířátková
  • Kytičková
  • Ovoce
  • Zelenina
  • Neutrál

Ve skupině kytičkové jsou k vidění takové potraviny, jako brambory, rýže, těstoviny bez vajec, knedlíky bez vajec, celozrnné pečivo, kukuřice, popcorn, vločky, obiloviny, semínka, sójové výrobky, luštěniny, rostlinné máslo, droždí, květový a lesní med i hroznový cukr.

Zvířátkovou skupinu potravin tvoří všechny druhy masa, dále uzeniny (ale pozor na salámy s velkým množstvím škrobu), paštiky, drůbež, ryby, jogurty, tvaroh, mléko, vejce, oleje, máslo a sádlo.

Ovocná skupina zahrnuje přirozeně ovoce, čerstvé i sušené, spadají sem i džemy.

Zeleninovou skupinu utváří zelenina bez ohledu na to, zda je čerstvá, mražená nebo nakládaná.

V poslední, neutrální skupině jsou pak zařazena dochucovala, houby, koření, kečup, hořčice, kakao, lesní med, čaje, káva, limonády a minerálky, ovocný cukr, oříšky, sójová omáčka a kokos.

Vzájemné kombinace potravin

Metoda Lenky Kořínkové tedy doporučuje jíst velký rozsah potravin, ale je třeba myslet na to, že nesmíte volit libovolné kombinace. Kupříkladu platí, že nesmíte kombinovat jídla ze skupiny kytičkové s jídly ze skupiny zvířátkové. Pokud si tedy dáte k obědu kousek masa, máte za úkol vynechat brambory a nahradit je třeba porcí zeleniny. Dalším pravidlem je pak nekombinování ovoce a zeleniny, a taky byste neměli jíst ovoce společně s masem.

Dalším omezením pak podle Kořínkové je úplné vypuštění rafinovaného cukru, burských oříšků, pečiva z bílé mouky a alkoholu. A naopak byste měli vypít opravdu hodně vody. Jak přesně byste měli kombinovat jednotlivé skupiny potravin vykresluje tabulka níže.

Dělená strava Lenka Kořínková tabulka

Upravte si jídelníček a bude vám líp

Zní to celkem jednoduše, že? V případě metody Lenky Kořínkové nejde ani tak o dietu. Je to prostě jen změna stravovacích návyků, která vám neubere množství jídla, jen možná trochu poupraví vzájemné kombinace surovin a potravin. Dělená strava Lenky Kořínkové má celkově dobrý vliv na imunitní a metabolický systém, uvolňuje zácpu, pomůže vám snížit hladinu cukru a cholesterolu, může snížit i tělesnou hmotnost. Výsledkem vašeho snažení tak bude hlavně to, že se budete cítit lépe a přitom nebudete trpět hlady.


Dělená strava tabulka Kořínková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *