7 zásad trvalého hubnutí: Změňte životní styl ve svůj prospěch

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Máte už plné zuby nejrůznějších krátkodobých diet, které sice slibují rychlé zhubnutí, ale po návratu ke starému způsobu stravování zažíváte vždy jo-jo efekt? Rádi byste shodili nadváhu natrvalo? Zklameme vás, pro takový případ žádná zázračná dieta neexistuje. Stačí si ale osvojit některé zásady, jež vám pomohou změnit životní styl. Potom shodíte kilogramy a váhu si také udržíte.

  1. Omezte sladkosti. Vynechejte nebo alespoň radikálně omezte potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI). Tedy například sladké bílé pečivo, zákusky, dorty. Glykemický index totiž udává, jak konzumace uvedené potraviny ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Vyšší glykemický index znamená, že hladina bude kolísat. Potraviny s vysokým GI vás rychle zasytí, ale hladina cukru brzy poklesne a pak budete o to více pociťovat hlad a bude vyšší pravděpodobnost, že opět sáhnete po jídle. Je třeba jíst potraviny se středním a nižším glykemickým indexem, které udržují hladinu v rozumné míře.
  1. Vynechávejte nevhodné tuky. Vaše strava musí obsahovat tuky. Je ale důležité jaké tuky. Celkově by tuky neměly činit více než 35 % z energetického příjmu. Mezi špatné tuky počítáme živočišné s nasycenými a transnasycenými mastnými kyselinami. Tedy potraviny živočišného původu jako masa, uzeniny, máslo, tučné mléčné výrobky, ale také potraviny obsahující třeba palmojádrový nebo kokosový tuk. Různé ztužené polevy, nekvalitní čokoláda (kakao nahrazována ztuženým tukem), smažené potraviny, pečivo, dorty. Tyto tuky zvyšují hladinu cholesterolu. Hladinu cholesterolu naopak pomáhají udržovat tuky mononenasycené a polynenasycené, například olivový olej, tučné ryby jako losos nebo makrela, řepkový olej.
  1. Jezte hodně zeleniny (ideálně až 500 gramů denně) a ovoce (200 gramů denně). Můžete zeleninou nebo zeleninovými saláty doplňovat každé hlavní jídlo. Vysoký obsah vlákniny vám pomůže rozhýbat střeva a lépe trávit. Navíc zelenina nemá prakticky žádné kalorie a naopak obsahuje spoustu vitamínů. Ovoce je trochu nebezpečnější, protože obsahuje dost cukru. V tomto směru byste si měli dát pozor na hroznové víno a banány. Také nejezte ovoce večer.
  1. Nezapomínejte na pitný režim. Ideálním základem pitného režimu je pramenitá kvalitní stolní voda. Občas může být doplněna minerálkou, ovšem u minerálek si dejte pozor na obsah sodíku, který by neměl být příliš vysoký. Dobrým doplněním pitného režimu jsou čaje. Naopak naprosto nevhodné jsou sladké limonády a nápoje jako kola, slazené koncentráty. Obsahují totiž velké množství kalorií. Také s kávou je třeba zacházet opatrně, protože má odvodňující účinky. Vynechat úplně je třeba alkohol.
  1. Pravidelné stravování především. Dbejte na to, abyste jedli pravidelně po menších porcích. Z hlediska dlouhodobého hubnutí a udržení tělesné váhy je to mnohem lepší než se nepravidelně přejídat. V případě 5-6 menších porcích konzumovaných zhruba po 3 hodinách bude žaludek dostatečně zasycený a nebudete trpět hladem. Tělo nebude mít snahu ukládat do zásob, protože si pamatuje, že v krátkém časovém úseku dostane další nášup. Takže se nebudou tvořit tukové polštářky. V pravidelnosti by neměl chybět ani pohyb.
  1. Vybírejte si pestrou stravu připravovanou vhodnými způsoby. Vynechejte smažení a fritování, při pečení nepřidávejte tuk, ale nechte maso vypéct a podlévejte vypečenou šťávou. Dobré je dušení. Nejzdravějším způsobem přípravy potravin je vaření, a to ideálně vaření na páře. Potraviny tak neztrácí skoro nic ze své výživové hodnoty. Zařazujte i syrovou stravu například v podobě zeleninových salátů, která má nejvíce vitamínů.

Závěrem

Je jasné, že těchto 7 zásad tvoří jen jakýsi obecný rámec. Aby bylo hubnutí opravdu účinné a zdravé je potřeba vytvořit individuální plán dle našeho složení těla, aktuální hmotnosti i zdravotního stavu. Takovýto plán vám může sestavit kvalifikovaný výživový poradce, a to dokonce zdarma. Stačí si zažádat o konzultaci na stránkách www.snadne-hubnuti.eu vyplněním jména a telefonního čísla do jednoduchého formuláře. Z výživové poradny vám zavolají zpět a domluví s vámi vhodný čas a místo konzultace hubnutí.

Přejem vám mnoho úspěchů na vaší cestě za vysněnou postavou!

SdíletShare on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0

7 zásad trvalého hubnutí: Změňte životní styl ve svůj prospěch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *