Červená řepa a hubnutí

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Nenápadná zelenina, kterou nejspíš všichni známe už od školky – ať už z talíře nebo ze známé pohádky o tom, jak babička s dědečkem tahali ze země jeden její obzvlášť velký exemplář. Řeč je samozřejmě o červené řepě. A i když je snad občas neprávem opomíjená, má obrovský, nezanedbatelný vliv na zdraví a snižování hmotnosti. Červená řepa a hubnutí jdou zkrátka dobře dohromady.

Červená řepa a její vliv na zdraví a hubnutí

Co je ale na červené řepě vlastně tak úžasného? Tedy, na první pohled může někoho spíše vyděsit a odradit – obsahuje totiž nezvykle velké množství sacharidů (až 10 %). To ale neznamená, že byste si ji neměli dopřát.

Tato kořenová zelenina, která v surovém stavu může někomu s trochou fantazie připomínat bramboru, má dobrý vliv na omezení ukládání tuků v těle. Taky napomáhá detoxikaci organismu, zabraňuje zácpě, podporuje správné fungování metabolismu a napomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a kyselin. Navrch je pak vynikajícím zdrojem minerálů a vitamínů.

Konkrétně pak červená řepa obsahuje látky jako je měď, zinek, mangan, křemík, hořčík, vápník, taky kyselinu listovou a některé vitamíny a aminokyseliny. Zajímavé je, že mnoho důležitých látek obsahují i listy červené řepy – najdou se dokonce i důležité látky, kterých je více v listech než-li v samotném kořenu.

Další výhody červené řepy

Červená řepa má zkrátka velký význam pro zdraví a hubnutí, dopřát si ji ale můžete i ve specifických situacích. Skvělá je třeba při chřipce nebo horečce, slouží i jako prevence proti vzniku rakoviny. Vhodná je i ve chvíli, kdy potřebujete, aby vám to lépe myslelo, červená řepa má totiž dobrý vliv na fungování mozkových buněk. A vzhledem k tomu, že látky obsažené v řepě zpomalují stárnutí, budete mít po její pravidelné konzumaci posílené vlasy i nehty, a taky omlazenou pleť.

Možné nevýhody červené řepy

I když je červená řepa skvělým doplňkem jídelníčku, jsou lidé, pro které nemusí být úplně vhodná.

Červená řepa má totiž mírně projímavé účinky. Pokud trpíte zácpami, je pro vás to pravé, ovšem pokud vás naopak trápí časté průjmy, bude lepší se jí vyhnout a zvolit jinou zeleninu. V červené řepě je rovněž obsaženo mnoho cukru, což může být nebezpečím pro diabetiky a osoby trpící močovými kameny.

A i když jste naprosto zdraví, není úplně nejlepší nápad pouštět se do diet postavených pouze na konzumaci červené řepy. Takovéto diety většinou doporučují jíst jen kaše a saláty z řepy, eventuálně pít šťávu z ní, čas od času vám dieta povolí trochu rýže jako přílohu. Takováto dieta ale není úplně zdravá a vzhledem k projímavým účinkům řepy ani příjemná.

Syrová, vařená nebo nakládaná červená řepa?

Červenou řepu si můžete dopřávat jak v syrovém, tak ve vařeném nebo pečeném stavu. Ze syrové řepy si můžete připravit salát jako přílohu k obědu nebo jako chutnou večeři. Vařenou řepu najdeme třeba v polévkách, stejně jako v dalších hlavních chodech. Pokud byste se rozhodli pro vařenou řepu, je třeba myslet na to, že není dobré ji před vařením loupat. Neloupaná v sobě totiž tato kořenová zelenina udrží nejvíc vitaminů a minerálů, kvůli kterým ji koneckonců jíme. Naopak je fajn vyhnout se konzervované a nakládané červené řepě kvůli konzervačním látkám obsaženým v nálevu.

Červená řepa a cesta ke zhubnutí

Červenou řepu je vhodné zařadit do jídelníčku, ať už se zhubnout snažíte, nebo ne. Vzhledem ke svým pozitivním účinkům na zdraví je důležitou součástí pestré stravy. To ale neznamená, že tato zelenina nemá vliv na hubnutí, ten zde samozřejmě je. A i když se vyhnete všem dietám postaveným výhradně na konzumaci červené řepy, stále si můžete vybrat z nepřeberného množství jídel, která jde z řepy uvařit. Internet je koneckonců přeplněný velkým množstvím dietních receptů, které můžete zařadit do svého „hubnoucího“ jídelníčku. Podívejme se tedy na některé z nich.

Polévka z červené řepy

Tato polévka se řadí mezi nejoblíbenější jídla z červené řepy vůbec.

Přinášíme jeden z možných a na přípravu velmi jednoduchých receptů, ovšem v kuchařkách i u svých babiček najdete mnoho dalších variací.

 

Ingredience

70 dg červené řepy, 20 dg brambor, 1 cibule, 2 lžíce olivového oleje, 1 litr zeleninového vývaru, zakysaná smetana, 2 lžíce vinného octa, kopr, sůl, pepř

Postup přípravy

Nejprve vezměte červenou řepu, brambory a cibuli. Ty očistěte a nakrájejte na kostičky. Pak v hrnci rozpalte olivový olej a přidejte řepu, brambory a cibuli. Společně je restujte po dobu cca 10 minut. Pak je zalijte vývarem a nechte probublávat zhruba půl hodiny.

Jakmile je zelenina uvařená doměkka, vezměte tyčový mixér a všechnu ji rozmixujte. Pak polévku osolte, opepřete a přidejte i vinný ocet.

Hotovou polévku pak můžete servírovat s nasekaným koprem, pro zjemnění můžete použít i malou lžičku zakysané smetany.

Salát z červené řepy

Salát z červené řepy a vlašských ořechů si můžete dopřát ke svačině i k večeři. Jeho příprava je velmi jednoduchá, a když opomeneme čas na vaření řepy, tak i celkem rychlá.

Ingredience

50 dg červené řepy, hrst vlašských ořechů, bílý jogurt nebo smetana (můžeme nahradit rukolou nebo polníčkem a olivovým olejem), sůl, pepř.

Postup přípravy

Červenou řepu uvařte ve slupce do měkka. Pak ji nechte vychladnout a oloupejte, nakrájejte na kostičky a smíchejte s ořechy a jogurtem či smetanou. Pokud si budete chtít salát jednou za čas obměnit, fantazii se meze nekladou – můžete třeba přidat rukolou nebo polníček a místo jogurtu či smetany salát zakápnout olivovým olejem.

Dle chuti osolte a opepřete a můžete se pustit do jídla.

Červená řepa a hubnutí – závěr

Červená řepa je zkrátka skvělým „vynálezem“, který nám nadělila matka příroda. Její zařazení do jídelníčku pravděpodobně nikdy nebude krokem vedle, ať chcete zhubnout nebo prostě jen jíst zdravě. Vzhledem k velké variabilitě vás navíc nebude nikdy nudit a tak nezbývá, než jen popřát dobrou chuť.

SdíletShare on Facebook67Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0

Přečtěte si také:

Červená řepa a hubnutí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *