30 denní výzva břicho

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky (2 hlasů, průměr: 3,50 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Na internetu se rozeběhla další z populárních módních akcí o zdravém životním stylu: 30 denní výzva břicho. Podtitul se nese v duchu hesla Začni hned, néé až zítra (citováno doslova). O co se jedná? Koncept je nesmírně jednoduchý, v tom také spočívá jeho kouzlo – po dobu 30 dní cvičíte břišní svaly, postupně zvyšujete dávky, a na konci by vás mělo čekat vysněné bříško ploché jako tác, případně rovnou s naservírovaným pekáčem buchet. Jenže…

Opravdu 30 denní výzva břicho funguje?

Hned na začátku je dobré si říct, že výzvy na břicho se na internetu vyskytují v několika podobách. Některé pracují s počtem cviků, na každý den máte přidělený konkrétní počet „břišáků“. Jiné udávají na každý den počet minut, které je třeba odcvičit. Úspěšnost a efektivita může být tedy samozřejmě dost odlišná – někdo odcvičí za deset minut polovinu toho, co jiný, zkušený cvičenec.

Má tedy cenu se do podobných výzev pouštět?

Princip 30 denní výzvy se rychle ujal a díkybohu rozšířil o další prvky, už se tedy nejedná jen o břicho. Proč díkybohu? Protože pouze břišní cviky samy o sobě nikomu vysněnou postavu nezaručí, pro tu je samozřejmě třeba cvičit celé tělo a doplnit ji zdravým jídelníčkem. Pokud budete cvičit jenom a pouze břišní svaly, aniž si upravíte stravu, pak se vám snadno může stát, že bříško bude naopak větší. Jak je to možné?

Jednoduše. Představte si tělo s minimem svalové hmoty, ale zato se štědrými zásobami tuku. Začnete cvičit břicho – pouze břicho – tím pádem se na něm tvoří svaly. Výborně. Jenomže tukové zásoby zůstávají, protože metabolismus funguje pořád stejně, takže svaly naopak vysunou tukový polštář víc do popředí a břicho je navzdory všemu cvičení ještě větší. Nezapomínejte tedy spolu s cvičením dbát na svůj jídelníček a stravovací návyky.

Jak se vyvarovat nebezpečí jojo efektu

Sami autoři výzvy rychle pochopili, že pouhé cvičení břicha není samospasitelné a výsledky nemohou být trvalé. Nestačí cvičit 30 dní, abyste krásné bříško měli nadosmrti. Rozšířili proto celý program třicetidenní výzvy o mnoho dalších plánů, které jsou rozděleny podle váhových kategorií i podle množství pohybové aktivity. Zahrnují nejen cvičení, ale také jídelníčky, od hubnoucích až po vyvážené, které vám mají pomoci udržet si váhu, která vám vyhovuje. Za určitý poplatek dostanete neomezený přístup k jednotlivým programům, a pak už bude jen na vás, jestli se jimi dokážete řídit.

V čem spočívá hlavní kouzlo třicetidenní výzvy?

Proč se k ní přidává tolik lidí? Odpověď najdete už v jejím názvu – je to VÝZVA. Neboli řeší jeden z hlavních malérů nezdravého životního stylu: motivaci. Všichni víme, co bychom měli dělat, jak jíst zdravě nebo cvičit. Potíž spočívá v tom, že spousta lidí sice ví, proč a co by měla dělat, ale nepřinutí se. Daleké hrozby zdravotních potíží často nezabírají, jsou přece tak daleko. Že ta dálka se s věkem velice rychle zkracuje, pak lidé s překvapením zjistí až v některé lékařské ordinaci.

Kouzlo motivace

Člověk je naštěstí tvor od přírody celkem soutěživý. Někdy docela stačí začít soutěžit sám se sebou, někdo zase potřebuje zpětnou vazbu. Proto vznikla na webech i na Facebooku komunita vyzyvatelů, kteří se navzájem podporují, radí si a hodnotí své dosažené výsledky. I když se často nejedná o úplně objektivní hodnocení (kdo z nás nepřehání na Facebooku), může to spoustě lidí dodat onen hřejivý pocit „nejsem v tom sám“. I ostatní se snaží, bojují, i ostatní trpí. Člověk vidí výsledky, nejprve cizí, pak, když vytrvá, i svoje vlastní. A o to se jedná. Uvěřit, že to jde.

Samotná 30 denní výzva – břicho není rozhodně žádné komplexní řešení. Může ale znamenat dobrý start, začátek pozitivní změny, na kterém si člověk vyzkouší, jaký je to pocit pravidelně cvičit, dodržovat řád, dělat něco pro svoje tělo. Když pak následují další a další kroky, mohou vás postupně přivést jednak k lepšímu zdraví, jednak k dobrému pocitu ze sebe sama a svého vlastního těla.

SdíletShare on Facebook1Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0

30 denní výzva břicho

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *