Tohle MUSÍTE vědět o dietách

Květen 23, 2013 by Zuzana B. Diety, Jak začít a hubnout Komentáře:

Je vcelku nepodstatné, zda jsme přibraly o vánocích, velikonocích anebo nám nějaká ta kila zůstala po dětech. Dietu můžeme odstartovat kdykoli v průběhu roku.  Podstatné je vytvořit si takzvaně dietu ušitou na míru vlastního těla. Není důvod, aby se ty z nás, které nemají rády zelí, krmily nepřetržitě několik dní tukožroutskou zelnou polévkou.  Není zapotřebí aby ty, které mají doslova vrozený odpor k hromadně obsazeným posilovnám, v nich  trávily hodiny a hodiny týdně. Dieta nemusí a ani by neměla být žádné mučení. 

Nenechte tělo hladovět

Spousta z nás, a to je třeba si otevřeně přiznat, milé ženy spolubojovnice, se do diety odmítá pustit už z toho důvodu, protože  máme strach, že nás dieta odsoudí takřka k doživotně hladem kručícímu žaludku.  A to je vlastně první dietní omyl. Je to totiž přesně naopak. Ze všeho nejdůležitější je pravidelná strava!  Abychom dokázaly náš metabolismus probudit a nastartovat ho k pravidelné činnosti, musíme mu  dávat pravidelně jeho příděl.  Jen tak si nebude naše tělo ukládat  zásoby na horší časy! 

Pravidelná strava však neznamená přejídání! Jestli se něčeho budeme muset v následujícím období vzdát, budou to pouze nepříjemné pocity, které dosud možná náš žaludek běžně musel překonávat  po každé rodinné oslavě anebo víkendové návštěvě u rodičů, kteří mají vždy pocit, že člověk se dokáže dobře bavit jen s plným žaludkem a přeplněným talířem v ruce. Už se nám nebude stávat, že při dosednutí za pracovní stůl si budeme muset rozepínat knoflík u riflí, abychom to těch osm hodin v práci vůbec přežily. A to jsou pro začátek velmi příjemná zjištění, nemyslíte?

Dietní chyby, kterých se dopouštíme

Za nejrůznější dietní chyby a přejídání jsme stejně doposud neplatily pouze bolestí žaludku anebo nadýmáním, jistě se to ve velké míře projevovalo i na našem sebevědomí, byly jsme podrážděné, usínaly jsme anebo vstávaly s nepříjemnou bolestí hlavy anebo špatnou náladou. Ale i na tyhle neduhy je poměrně snadná rada: stačí ubrat na velikosti porcí! Nemusíte hned od začátku nově nastaveného dietního režimu začít popíjet nejrůznější koktejly, běhat 10 km denně a  bědovat nad tím, že to hubnutí jde nějak  pomalu. Uvidíte a velmi brzy na své vlastní kůži i pocítíte, že jakmile zmenšíte své porce a následně z jídelníčku vyřadíte nezdravé věci, přidáte trochu pohybu a živin navíc, pro začátek to bude stačit.

TIP: 20 návyků kvůli kterým přibíráte

Abychom zdravě hubly, musíme  celkově ozdravit náš životní styl.  Ať chceme nebo ne, naše hmotnost vždy byla, je a bude výsledkem našich  stravovacích návyků. My samy nejlépe víme, kde děláme chyby. Nemáme na sebe čas, a tak nám nezbývá kolikrát se pořádně najíst až přijdeme večer z práce, a to je hned první zásadní chyba. Stresy neřešíme, ale raději zajídáme. Místo kvalitního sexu si dopřejeme raději nekvalitní čokoládu… A tak bychom ve výčtu našich chyb v životním stylu mohly pokračovat dál a dál a každá z nás by do tohoto seznamu určitě  mohla přidat pár dalších hříchů a hříšků, kterých se na svém těle dopouštíme.

Změna nemusí být velká, ale dlouhodobá

U stravování je nutná dlouhodobá změna. Mysleme na to a nepouštějme se do radikálních změn po hlavě a naráz. Stejně tak rychle bychom mohly skončit. Dejme si pouze takové cíle, které jsme schopny splnit. Jestliže předem víme, že si nedokážeme určité jídlo nebo jeho část odpustit anebo se ho navždy zříct, tím větší chuť na něj budeme mít, pokud si ho striktně předem zakážeme. Vždy je lepší dát si menší cíl, a postupně si k němu přidávat další a další dílčí úkoly. Rozhodně nelze doporučit, abychom si rovnou vytýčily, že zhubneme 20 kilo a ještě k tomu přestaneme kouřit. To je z dlouhodobého i krátkodobého hlediska cíl naprosto přemrštěný.  Soustřeďme se tedy nejdříve na jeden a pak na druhý úkol.

S chutí do toho a půl je hotovo!

Začněme tedy pro začátek tím, že si slíbíme dodržet pravidelnou každodenní snídani nejpozději do hodiny po probuzení. Náš organismus tak načerpá energii a my ho nebudeme trápit hodinami o hladu. Postupně se také naučme z jídelníčku vyřazovat  nezdravou stravu a nahradit některá jídla zdravějšími variantami. Nikdy však nesmíme rezignovat na chuť jídla! To by nás jisto jistě odradilo od dalších dietních kroků, které nás teprve čekají.

photo by:


Helga Weber

SdíletFacebook2Twitter0Google+0Pinterest0