10 vět, které si neříkejte ve spojitosti s jídlem

Jídlo je energie a mělo by se brát i jako prostředek k lepšímu zdraví, životu i náladě. Existuje několik vět, kterými si absolutně znechutíte jídlo a pak se z jídla stane nepřítel a třeba vám poškodí i zdraví. Pokud už něco jíte, užijte si to a rozhodně si neříkejte něco z tohoto.

Měl bych jíst…. / Neměl bych jíst

Bloky v hlavě a zakazování či přikazování si něčeho vám automaticky způsobí chuť to udělat a váš seznam bude absolutně nefunkční a vaše strava se zvrtne hned při prvním zkolabování vaši hlavy a umožnění si vzít kousek ze zakázáného ovoce.

Je to zdravé, tak toho můžu hodně

Tento přístup vás láká k tomu se přejíst, což není to, co by měl člověk dělat. Nechte váš žaludek řídit, kolik toho sníte a přestaňte až budete spokojení a plní.

Zasloužím si zmrzlinu

Nejste pes, abyste se odměňovali jídlem či hříchem v podobě zmrzliny. Pokud si myslíte, že si to zasloužíte, pak se toho stejně přejíte a budete si to vyčítat. Klidně si zmrzlinu dopřejte pravidelně a zahrňte ji do jídelníčku. Je to lepší řešení než mít speciální „odměňovací“ jídelníčky pro dovolené, pro špatné dny, atp. Pokud bude „zakázané“ jídlo obsaženo v jídelníčku, bude vám méně chybět.

Jedl jsem dobře/špatně

Každý občas zhřeší a neřiďte si svou vinu na sebe ohledně jídla. Je-li to opravdu občas nemá to cenu řešit. Pokud se budete zbytečně obviňovat, budete to řešit zase nějakým jídlem, to není vždy to žádané.

Už jsem stejně kousek snědl, sním to celé

Takové myšlenky dostávají lidé, kteří přecházejí na úplně odlišný jídelníček, než na který byli zvyklí. Po čase chtějí být rebely a zkusí kousek mimo jídelníček. A když kousek tak rovnou do toho spadnou celí a dojí to už. V takovém případě nenechte, aby tato situace nabourala vaše další jídlo na jídelníčku.

Dej to pryč, to nemůžu

Opět máte v hlavě zakořeněné, že to je špatné. Pokud to máte v hlavě, pak na to myslíte a nemůžete se toho zbavit. Klidně si to dejte, ale buďte při tom při smyslech a přestaňte až budete uspokojeni.

Nemám čas jíst zdravě

Věta, kterou řeknete jen pokud jíst zdravě nechcete. Raději si definujte, co znamená zdravé a vytvořte si jídelníček podle toho. Čas na přípravu je stejný jako doteď.

Nemám takový hlad. Proč jíst?

Hlad nemá řídit vaše stravování. Pravidelnost a plánování jídla tvoří základ zdravého životního stylu. Hlad vás donutí sníst více a třeba sáhnout i po něčem neplánovaném. Až budete mít hlad, tak je pozdě. Metabolismus vám za hlad příliš nepoděkuje.

Nechutnají mi zdravá jídla

Kolik znáte způsobů příprav špenátu? Jen ten ze školní jídelny? A proto nemáte rádi špenát? Zkuste jej udělat jinak. A to platí se vším, co tak „nenávidíte“. Nemáte rádi chuť daného jídla, ale surovina může vytvořit v jiném jídle bombastický zážitek. Nevzdávejte se.

Jsem znuděný/á

To si zřejmě neřeknete, ale vpadne vám to na mysl při sledování televize atp. Musíte něco chroupat či s něčím šustět. Jezení z nudy je zlozvyk. Jezte jen u jídelního stolu a nevyrušováni televizí ani novinami.

Které z uvedených „ortelů“ si říkáte sami?

Podobné články

  • Zničte chuť na sladké!
  • 5 jídel, kterým se vyhněte (nejen) při snídani
  • Chcete zhubnout? Myslete na to při nákupu
-->