Proteinová dieta jídelníček

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Proteinová dieta (známá také jako bílkovinná dieta nebo ketogenní dieta) je léty prověřená metoda redukce hmotnosti, jejímž propagátorem se stal například i (dnes již opět štíhlý) Martin Dejdar. Zakládá se, jako mnoho jiných diet, na pravidelném stravování. Populární byla proteinová dieta v 70. letech, ovšem nyní zažívá boom a těší se čím dál tím větší oblibě. Jak by také ne, když se o ní často hovoří jako o zázraku, který zaručí rychlé a „bezbolestné“ hubnutí, během něhož hraje prim zejména konzumace proteinů (bílkovin) a navíc je strava redukována o cukry a tuky, jejichž množství se buď minimalizuje nebo vypouští úplně.

Zda je tato dieta opravdu klíčem k vysněné postavě a účinnému hubnutí nebo je rychlé hubnutí díky ní jen fáma, to si dnes povíme. Podíváme se i na to, jak proteinová dieta (která v podstatě představuje alternativu Atkinsovy diety) funguje, jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody. V článku se navíc zaměříme také na složení jednotlivých jídel, protože proteinová dieta jídelníček značně ovlivňuje.

Jak proteinová dieta a upravený jídelníček funguje?

V proteinové dietě jde hlavně o pravidelné stravování (jí se denně 5 až 6 porcí stravy) a zařazení bílkovin do jídelníčku a snížení příjmu cukrů a tuků. Když se v denním příjmu sníží cukry, organismus se dostane to takzvaného stavu ketózy. V krvi se objevuje zvýšená hladina ketolátek. Ketóza se může objevit například i u nekontrolované cukrovky nebo u člověka, který dlouhodobě hladoví. Tvorba ketolátek je u každého člověka jiná, někdy může být opravdu velká a v dechu se může objevovat těkavý zápach acetonu. Není-li ve stravě dostatek sacharidů, tělo musí někde energii brát a bere si ji z tělesného tuku. Dochází k odvodnění organismu (ztráta vody v těle) a tělesná hmotnost jde díky tomu dolů.

Výhody proteinové diety

  • Pravidelné stravování – denně do těla přijmete 5 až 6 porcí jídla (s klidem tedy zapomeňte na trýznivé „dietní hladovění“ s jedním jablkem denně)
  • Absence hladu – díky pravidelnému příjmu jídla a ketóze
  • Rychlý úbytek hmotnosti – díky odvodnění organismu
  • Nepočítají se kJ ani kCal a sestavení jídelníčku je při této dietě velmi snadné
  • Hubnutí tukové tkáně – hubnete zdravě, zlepšuje se hladina krevního cukru a cholesterolu
  • Milovníci masa a vajec si při této dietě přijdou na své
  • Dostatek proteinů – díky tomu svaly netrpí úbytkem

Nevýhody proteinové diety

  • Jednotvárný jídelníček – jídla se často opakují (naštěstí na internetu je nepřeberné množství receptů, které jsou založeny na „povolených surovinách“)
  • Nedostatek potřebných živin – absence určitého typu potravin tělu chybí a to zejména vitamínů, vlákniny a minerálních látek
  • Zvýšené riziko nemoci ledvin – nadměrné a dlouhodobé konzumování bílkovin škodí ledvinám
  • Rziko srdečně cévních onemocnění – s dietou se pojí zvýšená konzumace především živočišných tuků a cholesterolu, která se může z dlouhodobého hlediska projevit i takto
  • Možný jo-jo efekt – po skončení diety se mohou shozené kilogramy vrátit
  • Chutě – mohou se objevovat chutě na zakázané potraviny, zejména na cukr a tuk

Pro koho není proteinová dieta vhodná?

Proteinovou dietu nesmí držet osoby s chronickým onemocněním ledvin nebo jater, diabetici, kteří užívají inzulin, osoby, které prošly před nedávnem infarktem myokardu, pacienti s poruchou srdečního rytmu, ženy těhotné, kojící a také ti, kteří trpí dnou. Dále by se ketonové dietě měly vyhnout dospívající nebo obézní děti. Při dodržování této diety je dobré být pod dohledem lékaře nebo výživového poradce. Proteinovou dietu není dobré držet dlouhodobě, podle odborníků není z dlouhodobého hlediska bezpečná, jelikož se nekonzumují všechny potřebné látky pro lidské tělo.

Proteinová dieta jídelníček – jaký je?

Z jídelníčku se radikálně odstraní všechny přílohy, tedy brambory, těstoviny, obiloviny, všechno pečivo, rýže, dokonce se nedoporučuje ani kuskus. Také se musí odstranit sladké a přezrálé ovoce a všechny sladkosti. Proteinová dieta jídelníček tedy zásadně mění. Jídelníček se při dietě skládá převážně z potravin, které mají vysoký obsah živočišných proteinů. A jaké potraviny konkrétně to jsou? Například maso, jogurty, tvaroh, vejce, ryby, sýry, mléko a zelenina, která může být podávána syrová, dušená, připravená v páře či klasicky vařená. Také je důležité dodržovat pitný režim – 2 až 3 litry tekutin denně (ideální je voda, neslazené minerálky a slabý čaj).

Vzorový jídelníček na 2 dny

Snídaně: tvaroh s pažitkou, rajče Snídaně: míchaná vejce, okurka
Svačina: lučina a vejce natvrdo Svačina: zeleninový salát s bílým jogurtem
Oběd: pečený losos a zeleninový salát Oběd: steak se zeleninovou přílohou
Svačina: kysaný nápoj Svačina: karbanátky z mletého masa, rajče
Večeře: tvarůžky se zeleninovým salátem Večeře: pečené kuře a část nádivky

Proteinová dieta – závěr

Proteinová dieta vynechává všechny přílohy a sladkosti. U této diety nepočítáte kalorie, a protože se stravujete pravidelně a po malých porcích, netrápíte se hlady tak jako u celé řady jiných diet. Na začátku proteinové diety hubnete rychle, v průběhu diety se hubnutí zpomalí. Není dobré ji držet dlouhodobě, jelikož tělu nedodáváte minerální látky, vlákninu, tuky a sacharidy, a z tohoto hlediska může být lidskému organismu nebezpečná. Pokud však ketonovou dietu využijete pro „shození pár přebytečných kilogramů“ a budete ji tedy držet kratší dobu, přejeme vám, ať jste s výsledky spokojeni.


Proteinová dieta jídelníček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *