Bezlepková dieta co jíst

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Čím dál tím více lidí je dnes nuceno přejít od klasického stravování na to bezlepkové. Existují dva důvody – jedním z nich je závažné onemocnění tenkého střeva zvané celiakie a druhým alergie na lepek. Pokud máte tedy na lepek alergii, nebo se mu ze zdravotních či dietologických důvodů musíte vyhýbat, stanoví vám bezlepková dieta co jíst. V dnešním článku se na bezlepkovou dietu a vhodný jídelníček s ní související zaměříme a zodpovíme si tak otázku, co jíst, pokud nás nebo někoho blízkého zdravotní stav donutí tuto dietu držet.

Co je lepek a kde se nachází?

Lepek je směs dvou bílkovin, které se nacházejí v semenech některých obilovin, hlavně v pšenici, žitu a ječmeni. Pokud je lidským tělem snášen dobře, jedná se o velmi prospěšnou látku, která pomáhá například při tvorbě svalů. Potíže nastávají, pokud organismus z nějakého důvodu nedokáže lepek zpracovat. V potravinářském průmyslu se jedná o velmi rozšířenou látku, používá se třeba jako zahušťovadlo nebo nosič aromat i v potravinách, které na první pohled nemají s obilím nic společného. Nestačí tedy jen vyřadit pečivo, ale je potřeba zkoumat při nákupu složení potravin apod.

Jaký je rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek?

Celiakie je zánětlivé onemocnění tenkého střeva, kdy tenké střevo nevstřebává živiny a ty se pak nestrávené ukládají. Je geneticky podmíněná, celoživotní – tedy momentálně neléčitelná, ale při dodržování bezlepkové diety vymizí nepříjemné příznaky (ztráta hmotnosti, průjmy, nadýmání, nechutenství, poruchy vstřebávání živin, únava, u dětí poruchy růstu). Alergie na lepek se projevuje svěděním v ústech a krku, bolestmi žaludku, zvracením, průjmy, nadýmáním, rýmou, anafylaxí, kopřivkou, ekzémy a podobně. Její příznaky mohou (hlavně u dětí) časem vymizet.

Mám začít držet bezlepkovou dietu?

Pokud máte podezření na nesnášenlivost lepku, jednou z cest, jak si ji potvrdit, je držení bezlepkové diety – tedy vyřazení potravin s lepkem – na přibližně 3 týdny. Pokud se budete cítit lépe (a stav se zhorší, pokud lepek opět zařadíte), může to být vysvětlení vašich potíží. Nejjistějším způsobem je ovšem samozřejmě odborné vyšetření, kde vám podezření mohou definitivně potvrdit nebo vyvrátit.

Bezlepková dieta – co se vlastně smí?

Každému bezlepkáři hned ze startu odborníci vyjmenují, co všechno by jíst neměl – cokoliv z pšenice, žita, ječmene… A všechno, co obilí jen trochu obsahuje. Po výčtu zákazů napadne mnohé otázka: co tedy mám proboha jíst? Náhrad je hodně, chce to ale trochu cviku a znalostí. Mezi doporučené potraviny patří například proso, kukuřice, pohanka, sojové boby, mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina, ořechy, semínka, brambory, maso, ryby a vejce. Vždy si ovšem kontrolujte etikety na potravinách, výrobci někdy přidávají mouku tam, kde byste ji vůbec nečekali, ovšem jsou povinni to na obaly výrobků uvádět, takže na vás je jen věnovat chvilku přečtení etikety.

Bezlepková dieta – co jíst k snídani?

Ráno jsou vhodné například křupavé chlebíky Knuspi – pouze ovšem pohankový a zeleninový, dále Racio – rýžové nebo rýžové se sojou, popcornem, můžou se i polomáčené. Dobré jsou i kukuřičné křehké plátky nebo kukuřičné lupínky. Mohou se snídat také různé kaše: prosné, rýžové (klidně vyzkoušejte i ty původně určené pro dětskou výživu), z pohankových vloček nebo jáhel. U všech těchto jídel je samozřejmě opět potřeba si pečlivě hlídat a pročítat složení, jestli do nich nebyla přimíchána i část pšenice. Dopřát si můžete i zeleninu nebo ovoce, jogurt či vajíčko natvrdo.

Bezlepková dieta – co jíst k obědu a večeři?

Základem by mělo být grilované nebo jinak přírodně upravené maso, ryby a samozřejmě zelenina. Z příloh neškodí brambory ani rýže, dále polenta, čínské rýžové nudle nebo bezlepkové těstoviny a luštěniny. Dnes je možné sehnat i bezlepkovou variantu knedlíků. U hotových jídel je třeba zase číst složení – pozor na instantní bramborové kaše a hranolky, někdy jsou kvůli zvýšení křupavosti poprášeny moukou. Krokety nejsou vhodné kvůli obalu ze strouhanky.

Bezlepková dieta a mlsání

Nejen hlavními chody živ je člověk, občas si chceme dát i něco dobrého na zub. Při bezlepkové dietě si můžete dopřát pudinky, čokoládu (čistou, směsi nemusí být bezlepkové, stejně jako nevinně vypadající polevy nebo různé tyčinky), zmrzlinu, ovoce čerstvé i sušené, kompoty, směsi oříšků. Zase, opět a stále dokola – je potřeba číst si složení výrobku. U všeho. I u takových potravin jako jsou jogurty, pomazánková másla, kysané smetany, majonézy, kečupy, hořčice… To je už bohužel osudem každého bezlepkáře. Pozor hlavně na často se vyskytující pšeničný škrob, výrobci jím v poslední době hodně zahušťují.

Bezlepková dieta co jíst – závěr

Odpověď na otázku co jíst při bezlepkové dietě není vždy právě jednoduchá. Především nakupování vyžaduje čas, trpělivost a mnohdy i lupu při čtení malinkých písmenek o složení výrobku. Naštěstí sortiment se v poslední době stále rozšiřuje a výrobky se přesouvají ze specializovaných prodejen do obchodních středisek, takže shánění je o něco jednodušší než dříve. Stále ovšem zůstává finanční náročnost, kdy stejná potravina je v bezlepkové úpravě mnohdy jednou tak drahá. I to naštěstí už trochu zlepšuje nabídka velkých obchodních domů. Doufejme, že tento trend bude nadále pokračovat.

SdíletShare on Facebook4Tweet about this on Twitter0Share on Google+2Pin on Pinterest0

Přečtěte si také:

Bezlepková dieta co jíst

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *